ΑΘΛΗΤΙΚΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αριστοτέλης από μέταλλο…3-0 νίκησε τον Κέρκη Σάμου (vid)

Αριστοτέλης από μέταλλο…3-0 τον Κέρκη Σάμου

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αριστοτέλης στην έδρα του κόντρα στον πολύ δυνατό και ενισχυμένο μεταγραφικά, ΑΣ Κέρκης Σάμου, με 3-0 (27-25, 25-18, 25-20). Η ομάδα της Σκύδρας με 2-1 νίκες πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση των μπάράζ και θα αναμετρηθεί με τον Άθλο Ορεστιάδας που απέκλεισε την Καλαμάτα, αλλά πλεονέκτημα έδρας έχει η ομάδα της Σκύδρα. Ο ηττημένο του ζευγαριού θα έχει μία τελευταία ευκαιρία στους αγώνες μπαράζ κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας (που πήρε την τελευταία θέση στη Volley League).

Η εξέλιξη των αγώνων

Αγωνιστικά στην Σκύδρα ο Αριστοτέλης είδε τους φιλοξενούμενους να μετατρέπουν το 20-19 σε 20-22 και να φτάνουν σε διπλό σετ μπολ. Ο Τόρες έσβησε το πρώτο, ο Σαρικεΐσογλου ισοφάρισε σε 24-24 κι ο Αριστοτέλης έφτασε σε δικό του σετ μπολ με άουτ επίθεση του Μπαρμπούνη και τελικά το σετ έκλεισε με μπλοκ των Γκλάντστοουν, Σαρικεΐσογλου στο 27-25.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 6-4 σε 9-4 για να φτάσουν στο 16-9 και 23-14 για το εύκολο 2-0.

Στο τρίτο ο Αριστοτέλης προηγήθηκε με 7-1 με τον Κέρκη να κάνει μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 14-11 και φτάνοντας στον πόντο (15-14). Εκεί πάλι οι Γκλάντστοουν, Σαρικεΐσογλου με επίθεση και μπλοκ έδωσαν νέο αέρα στον Αριστοτέλη που έφτασε στο 18-14 με άσο του Τόρες και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 25-20 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στην Καλαμάτα, η γηπεδούχος ομάδα, προηγήθηκε 12-8, και 16-13, ο Άθλος ισοφάρισε σε 17-17 και στην εξέλιξη προηγήθηκε με 21-22 (μπλοκ σε Παλέντζα) και απο λάθος των γηπεδούχων ξέφυγε με 21-23. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το επόμενο σερβίς, αλλά επίθεση του Γουίνστον και άσσος Ριζόπουλου τελείωσαν το σετ με 22-25.

Στο 2ο σετ το 8-5 έγινε 12-15 με τον Αθλο μετά το 17-18 να συντηρεί ένα προβάδισμα 1-2 πόντων και στο 22-23 δύο λάθη των παικτών της Καλαμάτας έφεραν το 0-2 πάλι με 22-25.

Στο τρίτο σετ το 5-4 έγινε 5-9 με τον Ριζόπουλο στο σερβίς, με την Καλαμάτα αρχικά να βγάζει αντίδραση μειώνοντας σε 8-9 και προσπερνώντας 13-12 (επίθεση Χαραλαμπίδη), αλλά τον Άθλο να απαντά άμεσα (13-15) και να φτάνει στο 14-17. Στο 17-20 ο Γκιγιέρμε με μπλοκ και ανέβασε το σκορ στο +5 κι ο επίλογος γράφτηκε με επίθεση του Γουίνστον που διαμόρφωσε το τελικό 21-25 και 0-3.