ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Πέρασε” από το Μακροχώρι η Α.Ε Χαρίεσσας! (βίντεο & φωτο)

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο Μακροχώρι και Χαρίεσσα προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις ώστε να πετύχουν κάποιο τέρμα και να πάρουν τους τρεις πολυπόθητους βαθμούς.

Με το καλημέρα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με τον Πετρίδη στο 3′ μετά από ωραία πάσα του Κουλιανίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Θεοδωσιάδη αναγκάζοντας τον σε επέμβαση και την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του.Στο 12′ λεπτό η πρώτη καλή στιγμή για το Μακροχώρι με τον Δαληγγάρο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει από πολύ μακριά με σουτ φάουλ τον τερματοφύλακα Ηλιάδη αναγκάζοντας τον να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.Μια από τις φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα σημειώθηκε στο 28′ με τον Ηλιάδη να πιάνει ωραία κεφαλιά και τον τερματοφύλακα της Χαρίεσσας να διώχνει ενστικτωδώς,πήραν το ριμπάουντ οι παίκτες του Μακροχωρίου και κυριολεκτικά από απόσταση αναπνοής δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό Ηλιάδη (Χαρίεσσα) που γλύτωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.Η τελευταία καλή στιγμή ανήκει στους γηπεδούχους με τον Τσιαμπά μετά από κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηλιάδη.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο παρουσιάζοντας ένα κακό ημίχρονο από πλευράς ευκαιριών και δημιουργίας φάσεων.

Στο 59′ η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης με τον Λιλιόπουλο να μην μπορεί με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να νικήσει για ακόμη μια φορά τον τερματοφύλακα της Χαρίεσσας Ηλιάδη καθώς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σωστά.Στο 70′ η Χαρίεσσα έμεινε με 10 καθώς αποβλήθηκε ο Κουλιανίδης με δεύτερη κίτρινη ωστόσο ήταν και το λεπτό που έδωσε και την νίκη στην ομάδα του Χρήστου Μποζίνη.Ο Λύτη με ωραία διαγώνια κεφαλιά νίκησε τον Θεοδωσιάδη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού (0-1).Τίποτα το αξιόλογο μέχρι την λήξη της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή με τους αμυντικούς όμως των φιλοξενουμένων να πραγματοποιούν μια εξαιρετική εμφάνιση και να μην επιτρέπουν την δημιουργία φάσεων.

Τελικό αποτέλεσμα: MΑΚΡΟΧΩΡΙ-ΧΑΡΙΕΣΣΑ 0-1

Συμπέρασμα : Δίκαιη η νίκη των φιλοξενουμένων στην σημερινή αναμέτρηση καθώς κατάφεραν και δημιούργησαν το γκολ που τους έδωσε τελικά την νίκη.

ΜVP-Α.Ε Χαρίεσσας (Λύτης):Πολλές ήταν οι επιλογές για τον MVP από πλευράς φιλοξενουμένων καθώς είχε σε πολύ καλή μέρα αρκετούς ποδοσφαιριστές όμως ο Λύτη παίρνει τον άτυπο τίτλο καθώς με δικό του τέρμα χάρισε την νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Διαιτησία: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ -ΓΙΑΓΚΙΤΖΟΓΛΟΥ -ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ:Δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα οι διαιτητές της αναμέτρησης στην σημερινή αναμέτρηση.Λιγοστά λάθη μέσα σε ανθρώπινα πλαίσια δεν είναι άξια αναφοράς.