ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Την ήττα με 61-81 γνώρισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την ομάδα του Ανατόλια στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας”.
Αμφίροπα τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7’. Η ομάδα του Φιλίππου προηγήθηκε στο 1’ με 4-2 και 8-5 στο 3’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 5’ με τρίποντο του Καραποστόλου πέρασαν μπροστά με 12-13. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενοι αρκετά λάθη αλλά και την αστοχία των παικτών του Φιλίππου, όχι μόνο διατήρησαν τον προβάδισμα αλλά απέκτησαν και διαφορά 9 πόντων (18-27).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου οι παίκτες του Γκαιτατζή ανέβασαν την διαφορά στο +13 (18-32). Η ομάδα του Γκίμα παρά τις προσπάθειες των Κοθρά και Σουτζόπουλου συνέχισε να είναι εκνευρισμένη και άστοχη (για 6’ λεπτά δεν μπόρεσε να απειλήσει το καλάθι των αντιπάλων ). Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν κάνοντας στο 16’  το 20-37 ενώ στο 18’ το σκορ άνοιξε περισσότερο με τον Καραποστόλου να βομβαρδίζει και πάλι το καλάθι του Φιλίππου κάνοντας το 26-47 για να οδηγηθούμε στο ημίχρονο με σκορ 27-49.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Με σερί 3-10  οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στους +30 (29-59 στο 27′). Η ομάδα του Γκίμα δυο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε ένα ξέσπασμα και έκανε το 42-69 και στο 38′ μείωσε σε 61-78, δεν ήταν όμως αρκετό και τα τελευταία λεπτά είχαν απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Ανατόλια να παίρνει την πρώτη της νίκη με 61-81.

Διαιτητές : Φακίτσας και Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-27, 27-49, 42-69, 61-81

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 8(1), Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 1, Βαλλιος, Κοθράς 26(3), Καβαργύρης 4,   Παραπούρας 9(2),  Καντάρκος 13.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαϊδης 8(2), Στεφανίδης, Αμπατζιάς 8(2), Αράπης 1, Γαλανίδης 3(1), Μουρατίδης , Κωνσταντινίδης 3, Ξενιτίδης 5(1), Κιγμέτογλου 17, Ζώτος 7(1), Μπρόζος 10(1), Καραποστόγλου 19(4).

πηγή:filipposbc.gr

Αναρτήθηκε από:Μανώλης Πεχλιβανίδης