ΑΘΛΗΤΙΚΑΕΙΔΗΣΕΙΣΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Με δύο ήττες από το Μίλωνα η ομάδα του Φίλιππου Βέροιας αποχαιρετά το Λίγκ Καπ «Ν. Σαμαράς».

Με δύο ήττες 3-0 σετ από το Μίλωνα ολοκληρώθηκε στη Ν. Σμύρνη η φετινή παρουσία του Α.Π.Σ. Φίλιππου Βέροιας στο φετινό Λίγκ Καπ «Ν. Σαμαράς».
Στον αγώνα του κλειστού «Κροίσος Πέρσης» η ομάδα μας έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο από το α’ σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Τα παιδιά του Σωκράτη Τζιουμάκα, από την αρχή είχαν ένα προβάδισμα 2 πόντοων μέχρι το 10-12. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 16-16, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 20-17. Από επίθεση του Τζιουμάκα και με την επιβεβαίωση του VAR οι «ερυθρόλευκοι της Βέροιας» μείωσαν σε 20-18 και το μπλοκ του Σονάρι έφερε την ομάδα μας σε απόσταση αναπνοή 20-19. Ο Μίλωνας με ένα σερί ξέφυγε ξανά 23-20 και με άσο του Τζιουμάκα ο Φίλιππος Βέροιας μείωσε σε 23-22. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ με 24-22, το μπλοκ του Κυρίδη έφερε το 24-23, αλλά το σερβίς του Στουτζίνσκι στο φιλέ, χάρισε με 25-23 το α’ σετ στους γηπεδούχους.
Παρά το προβάδισμα των γηπεδουχων, 1-0 σετ, η ομάδα μας ξεκίνησε πάλι καλά, προηγήθηκε 3-5 και 6-7, αλλά ο Μίλωνας με ένα επι μέρους σερί 6-0 έκανε το 11-17 και στη συνέχεια το 16-9. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και το 19-13, καθώς με αντεπίθεση του Φιλίππου η διαφορά μειώθηκε στο 20-18 με πόντο του Σονάρι. Τελικά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε ξανά «αέρα» στο σκορ, 23-18 και παρά την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων της Βέροιας» οι γηπεδούχοι με 25-22, ζευγάρωσαν τα κερδισμένα τους σετ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το τρίτο σετ με την πρόκριση να έχει κριθεί, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με το Σωκράτη Τζιουμάκα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αθλητές από τον πάγκο, ο Μίλωνας παίζοντας στον ίδιο ρυθμό, εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα δικά μας λάθη, σφράγισε και τυπικά με 25-14 και 3-0 σετ την πρόκρισή του.
Μοναδικός αθλητής της ομάδας με διψήφιος πόντων (13π) ήταν ο Βραζιλιάνος Στουτζίνσκι, ενώ ακολούθησε με 8 ο Σονάρι.
Πλέον το μυαλό και η προσοχή όλων μας στρέφεται στον καθοριστικό αγώνα πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ στην Κρήτη, όπου η ομάδα μας θέλει να επαναλάβει την περσινή της επιτυχία, πανηγυρίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την παρθενική της νίκη στη Volley League.
Δηλώσεις
Σωκράτης Τζουμάκας (Προπονητής Α.Π.Σ Φίλιππου Βέροιας): « Στο 1ο και 2ο σετ σταθήκαμε καλά και από κει και πέρα ήρθε η κατάρρευση. Ο αντίπαλος έπαιξε καλά, μας πίεσε, χάσαμε την συγκέντρωσή μας, δεν μας πήγε τίποτα καλά και ήρθε το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον έχουμε μπροστά μας ένα παιχνίδι φωτιά με τον ΟΦΗ, όπου εκεί θα τα δώσουμε όλα για να πετύχουμε την πρώτη μας νίκη στη χρονιά».
Ο αρχηγός του Φιλίππου Κώστας Προύσαλης είπε στην κάμερα της ΕΡΤ3: “Συγχαρητήρια Τα πράγματα είναι δύσκολα για τον Φίλιππο εφέτος. Έχουμε μείνει μόνοι μας. Δεν υπάρχει βοήθεια. Είμαστε αρκετά πίσω. Καταλαβαίνεται τι εννοώ… Δεν ξέρουμε εάν θα υπάρχει ομάδα από την Κυριακή και μετά. Καλώ έστω και την ύστατη στιγμή τον κόσμο της Ημαθίας, τους τοπικούς άρχοντες, το δήμαρχο, την Περιφέρεια και όλους τους παράγοντες που μπορούν να βοηθήσουν όπως μπορούν αυτή την ομάδα. Εάν περάσουμε τώρα τις δυσκολίες και αυτή την τρικυμία μετά θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Είναι κρίμα μία ομάδα από την Περιφέρεια να μην έχει μία μικρή βοήθεια για να σταθεί στην επαγγελματική κατηγορία”.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ. Παρατηρητές: Πέρρος. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.