ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα – μαχαιριά για τον Αστέρα Τριποτάμου-Ντέρμπι για γερά νεύρα και νίκη για την Α.Ε Χαρίεσσας (βίντεο & φωτο)

Σε παιχνίδι για γερά νεύρα εξελίχθηκε το ματς της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’Ερασιτεχνικής (ΕΠΣ Ημαθίας) ανάμεσα στον γηπεδούχο Αστέρα Τριποτάμου και στην Α.Ε Χαρίεσσας.

Σε ένα πρώτο μέρος που ο Αστέρας Τριποτάμου μπήκε με σπασμένα φρένα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες η ομάδα της Χαρίεσσας κόντρα στην ροή του αγώνα ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Ίντου μόλις στο 9′.

Ο Αστέρας Τριποτάμου με πρωταγωνιστή τον Ξαγοράρη προσπάθησε να ανοίξει το σκορ παίζοντας επιθετικά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ωστόσο στο 3′ και στο 5′ αντίστοιχα δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της ομάδας του.Στο 9′ η ομάδα της Χαρίεσσας ευτύχησε να προηγηθεί με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τηλκερίδη (0-1).Έντονες διαμαρτυρίες για την απόφαση του διαιτητή Μαλούτα στον καταλογισμό πέναλτι με το βίντεο να δικαιώνει τους ανθρώπους του Τριποτάμου καθώς φαίνεται να μην υπάρχει παράβαση.Η ομάδα του Τριποτάμου πίεζε ωστόσο Ηλιάδης και άμυνα κρατούσαν το μηδέν για την ομάδα της Χαρίεσσας.

Ψυχρολουσία για την ομάδα του Τριποτάμου στην επανάληψη καθώς μόλις στο 4′ του δευτέρου ημιχρόνου ο Γραμματικός ήταν αυτός που διπλασίασε τα γκολ για τους φιλοξενούμενους (0-2).Σαν να μην έφτανε αυτό ο αμυντικός του Τριποτάμου,Τόζογλου στο 52′ έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία του Οβεζίκογλου μετά από σέντρα των φιλοξενούμενων βάζοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση (0-3).Προσπαθούσε να αντιδράσει η ομάδα του Γιώργου Απόσογλου και κατάφερε με τον Ξαγοράρη μετά από προσωπική ενέργεια και όμορφο τελείωμα στο 59′ να μειώσει το σκορ σε 1-3.Το τελευταίο 10′ της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό με τον Κίτσα Ε. στο 89′ να πετυχαίνει με διαγώνιο σουτ το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του (2-3).Στο 92′ έγινε η φάση του αγώνα με τους ανθρώπους του Τριποτάμου να ζητούν πέναλτι σε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή του Βασιλειάδη και τον κ.Μαλούτα να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.Δύσκολη φάση ωστόσο ο ποδοσφαιριστής της Χαρίεσσας φαίνεται να βρίσκει πέφτοντας την μπάλα με το χέρι του.Τίποτα σπουδαίο στην συνέχεια με την ομάδα των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης.

Τελικό αποτέλεσμα : Aστέρας Τριποτάμου 2 – 3 Α.Ε Χαρίεσσας

Συμπέρασμα : Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις πραγματοποίησε η ομάδα του Τριποτάμου και δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.Ίσως η ισοπαλία να ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στην σημερινή αναμέτρηση ωστόσο η ομάδα της Χαρίεσσας ήταν αυτή που πανηγύρισε μετά το τέλος της αναμέτρησης.