ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη… παραμονής με πέναλτι για το Μακροχώρι επί του Άρη Παλαιοχωρίου! (βίντεο & φωτο)

Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’Ερασιτεχνικής η ομάδα του Άρη Παλαιοχωρίου φιλοξένησε το Μακροχώρι σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τους δυο αντιπάλους.

Ήταν 28 Αυγούστου όταν ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το 0-1 στην έδρα του Μακροχωρίου δίνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς για τον Άρη Παλαιοχωρίου.Σήμερα 18 Ιανουαρίου πήρε σειρά το γήπεδο του Παλαιοχωρίου για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα,με τον Βοργιατζίδη και να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα γράφοντας από την άσπρη βούλα το τελικό 0-1 και το Μακροχώρι να παίρνει μια υπερπολύτιμη νίκη. Το τωρινό ήταν κακό παιχνίδι από όλες τις απόψεις,απειροελάχιστες φάσεις,ανύπαρκτος ρυθμός και φυσικά το ότι είδαμε μόλις ένα γκολ και αυτό από την θέση του πέναλτι.

Το Μακροχώρι ήταν λίγο καλύτερο στην εκκίνηση του παιχνιδιού,αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.Προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο χωρίς όμως να βρίσκει διαδρόμους.Οι γηπεδούχοι στο 40′ είχαν την πιο αξιόλογη στιγμή με τον Νεστορόπουλο να επιχειρεί σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να σταματάει στα σώματα των αμυντικών του Μακροχωρίου.Το 46′ βρήκε τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ τους καθώς όπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί ο παίκτης που Παλαιοχωρίου βρίσκει την μπάλα με το χέρι και ενώ βρισκόταν μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Άρης Παλαιοχωρίου παρουσιάστηκε καλύτερος στην επανάληψη και στο 62′ ο Παντόπουλος μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια προσπάθησε να απειλήσει τον Θεοδωσιάδη ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν αυτό που θα ήθελε.Στο 72′ κρίθηκε το ματς με το Μακροχώρι να κερδίζει πέναλτι και τον Βοργιατζίδη να εκτελεί εύστοχα βάζοντας την ομάδα του Μακροχωρίου σε θέση οδηγού (0-1).Προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια οι παίκτες του Άρη ωστόσο η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο.

Τελικό αποτέλεσμα : Άρης Παλαιοχωρίου 0 – 1 F.C Μακροχώρι

Διαιτητές : Μερτζανίδης-Γαβράς-Χαλατζιούκας : Πολλά τα παράπονα και των δυο ομάδων κυρίως προς το πρόσωπο του κ.Μερτζανίδη,με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για την φάση του 46′ και τον μη καταλογισμό πέναλτι και τους γηπεδούχους για τα λεπτά που δόθηκαν ως καθυστερήσεις αλλά και για ορισμένες αποφάσεις του κατά την διάρκεια της αναμέτρησης.

MVP Μακροχώρι (Βοργιατζίδης) : Μπορεί να αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 30′ ωστόσο ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.Ανέλαβε εύστοχα,την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε η ομάδα χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Μακροχωρίου.