ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Από ένα ημίχρονο, από έναν βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και Μακροχώρι (βίντεο & φωτο )

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Ερασιτεχνικής (ΕΠΣ Ημαθίας) η ομάδα του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας φιλοξένησε το Μακροχώρι σε ένα παιχνίδι με μεγάλη βαθμολογική σημασία για διαφορετικούς βέβαια λόγους.

Η ομάδα των γηπεδούχων μπήκε ποιο αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο κυνηγώντας το γρήγορο γκολ κάτι που και τελικά κατάφερε με τον συνήθη ύποπτο Αργυρόπουλο μετά από προσωπική ενέργεια σούταρε λίγο έξω από την περιοχή στο 10′ νικώντας τον Θεοδωσιάδη (1-0). Ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας ο έμπειρος τερματοφύλακας του Μακροχωρίου καθώς ο Ηλιάδης άθελά του άλλαξε την πορεία της μπάλας στέλνοντάς της στην εστία του τερματοφύλακα του.Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε να πιέζει κυνηγώντας και δεύτερο τέρμα θέλοντας να τελειώσει από πολύ νωρίς η υπόθεση νίκη.Στο 19′ μετά από ωραία συνδυασμένη ενέργεια ο Πετραί μέσα από την περιοχή νίκησε για δεύτερη φορά (2-0) τον Θεοδωσιάδη βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Μακροχωρίου. Στο 30′ έγινε μια από τις φάσεις που ίσως άλλαξαν τις ισορροπίες και το αποτέλεσμα του παιχνιδιού καθώς ο εξαιρετικός μέχρι το 30′ Γιώργος Κίτσας (Γκόγκιτς) ένιωσε ενοχλήσεις ζητώντας από τον προπονητή του αλλαγή.Η μηχανή του Μακροχωρίου πήρε μπρος στο 33′ με τον Λιλιόπουλο να χάνει μοναδική ευκαιρία αναγκάζοντας τον Θεοδώρου σε μια εκπληκτική απόκρουση μετά από το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση.Τίποτα το σπουδαίο στην συνέχεια με το Μακροχώρι να ισορροπεί το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Θεοδώρου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πρωταγωνιστεί όχι όμως αυτόν πού όλοι περιμέναμε,το Μακροχώρι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένο να παλέψει και να διεκδικήσει τις οποίες πιθανότητες έχει ώστε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.Τελείως διαφορετική εικόνα των γηπεδούχων καθώς λανθασμένα όπως τελικά αποδείχτηκε πίστευαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί,κάνανε ένα λάθος που είμαστε σίγουροι ότι ο τεχνικός της ομάδας κ.Παγγούρας δεν θα επιτρέψει να ξανασυμβεί.Στο 54′ ο παίκτης κλειδί Βοργιατζίδης κάνει την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο μετά από αλλαγή αλλάζοντας την εικόνα του παιχνιδιού με την βοήθεια των συμπαικτών του.Στο 60′ ο Βοργιατζίδης σερβίρει έτοιμο γκολ στον Πατσιαβούρα και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύεται να μειώσει σε 2-1,δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους.Πίεζε η ομάδα του Μακροχωρίου σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου για την ισοφάριση κάτι που διέκρινε ο έμπειρος τεχνικός του Παοκ δίνοντας συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του ΠΑΟΚ θα πάρει τους τρεις βαθμούς έστω και δύσκολα ο Ηλιάδης στο 90′ έδωσε την χαριστική βολή βάζοντας την δικιά του σφραγίδα στον αγώνα.Ο Τσακαλίδης εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ για την ομάδα του και ο Ηλιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην εστία του Θεοδώρου ισοφαρίζοντας σε 2-2.Κοντράστ συναισθημάτων στους δυο πάγκους των ομάδων με τους γηπεδούχους να είναι φανερά απογοητευμένοι με την εξέλιξη του παιχνιδιού και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέσα σε μια δύσκολη έδρα έναν βαθμό χρυσάφι.

Συμπέρασμα:Aπο ένα ημίχρονο μοιράστηκαν ΠΑΟΚ και Μακροχώρι με τους φιλοξενούμενους να υπερέχουν στο πρώτο μέρος και τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο.Πλήρωσε τον εφησυχασμό του ο Παοκ Αλεξάνδρειας πραγματοποιώντας ένα από τα χειρότερα ημίχρονα και δίκαια έχασε δυο υπερπολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητές ΕΠΣ Κοζάνης (Γιώργος Γεωργιάδης-Χρήστος Τζιάμπασης-Αστέριος Σήκος):Kανένα πρόβλημα για τους διαιτητές της αναμέτρησης πραγματοποίησαν μια σχεδόν αλάνθαστη διαιτησία σε ένα παιχνίδι που δεν είχε και την δύσκολη φάση.

MVP-Μακροχώρι (Τσακαλίδης): Σε καλή μέρα ο μέσος και αρχηγός της ομάδας του Μακροχωρίου πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος.Μπορεί η είσοδος του Βοργιατζίδη να έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση αλλάζοντας τις ισορροπίες ωστόσο σύμφωνα με την γνώμη μας σήμερα κυρίαρχος και πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Τσακαλίδης.