ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑ

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στον Α.Σ Μακεδονικού

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα του Α.Σ Μακεδονικού.
Η ομάδα του Γκίμα παίζοντας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος προηγήθηκε στο 3’ με 9-2 και στο 7’ με 17-12. Οι φιλοξενούμενοι όμως γυρίζοντας την άμυνα σε  ζώνη κατάφεραν και μείωσαν σε 17-16 στο 8’.

Με πόντους των Καβαργύρη, Κοθρά και Παραπούρα η διαφορά ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στους  +12 (33-21 με σερι 11-0) αλλά η ομάδα του Μύθου, που ακολουθούσε συνεχώς, με δυο συνεχόμενα τρίποντα στο 19’ μείωσε σε 39-33 με το πίνακα του σκορ στο ημίχρονο νε δείχνει 42-35.

Στο 31’ με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-56 κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής με 61-60 αλλά η ομάδα του Γκίμα με ευστοχα σουτ απο την περιφέρεια των Κοθρά, Παραπούρα και Βάλλιου έκανε  το 79-64 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές : Καρακώστας και Παζόλης

Δεκάλεπτα : 21-18, 42-35, 61-53, 79-64

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 3, Σουτζόπουλος 13(1), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 11(3),  Κοθράς 17(2), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 19(5), Καντάρκος 6.

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Μύθου): Χαλάτσης 19(2), Κοντσές 12, Μπαρζού, Κουντουρατζόγλου 11, Τσινόπουλος 9(2), Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 8, Καλογεράτος 5(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης.

Μετά τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ανδρών ο τεχνικός της ομάδα του Φιλίππου Βέροιας έκανε τις παρακάτω δηλώσεις. Δείτε το αναλυτικό video

πηγή:filipposbc.gr

Αναρτήθηκε από:Μανώλης Πεχλιβανίδης