ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑ

Δεν κατάφερε η ψυχή των παικτών της Αλεξάνδρειας να αποτρέψει την ήττα με 0-1 από την Καρίτσα

Δεν τα κατάφερε η Αλεξάνδρεια παρά την προσπάθεια των παικτών της και με τη σημερινή της ήττα κάνει ακόμη δυσκολότερο το έργο της παραμονής στην κατηγορία.

Το απόγευμα της Κυριακής 14/1 η ομάδα της Αλεξάνδρειας έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την παραμονή  στην κατηγορία μιας και υποδεχόταν την ομάδα της Καρίτσας η οποία θεωρητικά ήτανε στα μέτρα της μιας και στο βαθμολογικό πίνακα η ομάδα αυτή βρίσκεται κάτω από την Αλεξάνδρεια, όπου στον πρώτο γύρο είχε κάνει το διπλό μέσα στην αντίπαλη έδρα.Βέβαια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από το ξεκίνημά μιας και η ομάδα κατέβηκε με μόλις δώδεκα ποδοσφαιριστές. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει φάνηκαν καθαρά και μέσα στο γήπεδο όταν από το 12ο λεπτό αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή όταν ο  ποδοσφαιριστής Αλμύρας στην προσπάθεια να μπει μέσα στην περιοχή έπαθε τράβηγμα στο πόδι και η αναγκαστική αλλαγή με το νεαρό Τριανταφυλλόπουλο  άφησε τον πάγκο της ομάδας χωρίς άλλους παίκτες Και φυσικά τον προπονητή να μην έχει τη δυνατότητα να βοηθήσει την ομάδα του από τις αλλαγές που έχει δικαίωμα να κάνει.

Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλισε με μικρή διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και στα αποδυτήρια οι ομάδες πήγαν ισόπαλες με το μηδέν.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 70′ από λάθος της άμυνας της Αλεξάνδρειας ο Καρανσαλής από κοντά έκανε το 0-1.Στην συνέχεια και με ανεβασμένη την ψυχολογία οι παίκτες της Καρίτσας προσπάθησαν να πετύχουν δεύτερο γκολ αλλά το δοκάρι και οι αποκρούσεις του πολύ καλού τερματοφύλακα της Αλεξάνδρειας Κούζα δεν τους το επέτρεψε και έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα να πετυχαίνει μια πολύ σημαντική νίκη με 0-1 επί της Αλεξάνδρειας