ΑΘΛΗΤΙΚΑΗΜΑΘΙΑ

Νικήτρια του ντέρμπι με 3-0 η Αγκαθιά επί του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και μόνη πρώτη με 6 βαθμούς διαφορά.

Ένα δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 7/1 στο γήπεδο της Αγκαθιάς Όπου η τοπική ομάδα υποδεχόταν την ομάδα του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας Ήταν ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο πρωτοπόρων και των καλύτερων ομάδων της Α1 στο νομό της Ημαθίας και το παιχνίδι αυτό θα έκρινε ποια ομάδα θα τελείωνε τον πρώτο γύρο στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.Βέβαια η ομάδα της Νίκης Αγκαθιάς προηγούνταν με τρεις βαθμούς και ήταν στην πρώτη θέση αλλά με έναν αγώνα περισσότερο από την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο ημίχρονο λοιπόν ξεκίνησε με υπεροχή της ομάδας του ΠΑΟΚ η οποία μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασιστικά, μάλιστα στο 2ο λεπτό απείλησε την εστία της Αγκαθιάς αλλά η μπάλα η οποία κατευθυνόταν στα δίχτυα αποκρούστηκε από αμυντικό επάνω στη γραμμή.
Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω δημιουργώντας ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές οι οποίες όμως δεν φτάναν στον τελικό τους στόχο.Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ δύναμη ένταση και πάθος και από τους 22 ποδοσφαιριστές το οποίο έληξε με 0-0

Στην επανάληψη η ομάδα της Αγκαθιάς μπήκε πιο αποφασιστικά και στο 50ο λεπτό από μία πολύ ωραία ενέργεια και σέντρα του Ευγένη Κίτσα ο επερχόμενος Λίτσης μέσα από την περιοχή με πολύ ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.Στο σημείο εκείνο οι παίκτες και οι παράγοντες της ομάδας του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για φάουλ που δεν σφυρίχτηκε από τον διαιτητή και για το Fair play που δεν τηρήθηκε από τους ποδοσφαιριστές της Αγκαθιάς, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν επεισόδια για 10 περίπου λεπτά και να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής Πατατούκας του ΠΑΟΚ.

Στην συνέχεια μένοντας με 10 παίκτες η ομάδα του ΠΑΟΚ και με πεσμένη την ψυχολογία από το 1-0 υποχώρησαν δώσανε γήπεδο στους παίκτες της Αγκαθιάς οι οποίοι πίεζαν για το 2-0 και σε μία επίθεση και σέντρα μέσα στην περιοχή από παίκτη της γηπεδούχου Ομάδος ο Αθανασιάδης προσπαθώντας να αποκρούσει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 2-0.

Το δεύτερο αυτό γκολ έκοψε κάθε ελπίδα των παικτών του ΠΑΟΚ για ανατροπή του σκορ,ενώ αντίθετα οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου με λυμένα τα πόδια και χωρίς το άγχος πίεζαν για το τρίτο γκολ, το οποίο τελικά ήρθε με κτύπημα πέναλτι από τον Ζαγορογιάννη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού,πέναλτι που κέρδισε ο Λίτσις που ανετράπη από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και με το οποίο έληξε το παιχνίδι.