ΑΘΛΗΤΙΚΑΔΙΕΘΝΗ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων [βίντεο]

Μια ακόμη κούπα σήκωσε η Ρεάλ Μαδρίτης και μάλιστα με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η «βασίλισσα» λύγισε στην παράταση τη μαχητική Κασίμα Άντλερς (4-2) και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.  Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν πίστεψαν ότι θα έχουν εύκολο έργο, όταν προηγήθηκαν στο 9’ με γκολ του Μπενζεμά. Οι Γιαπωνέζοι ωστόσο, όχι μόνο απάντησαν, αλλά γύρισαν τούμπα το ματς με δυο γκολ του Σιμπασάκι -πριν και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Βέβαια οι «μερένχες» έφεραν γρήγορα την κατάσταση στα ίσια, όταν ο Λούκας κέρδισε πέναλτι στο 58’ και ο Ρονάλντο αποδείχθηκε εύστοχος από τη βούλα. Η Κασίμα όμως ήταν εκείνη που έχασε ευκαιρίες στο τέλος και μάλιστα έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει για δεύτερη κίτρινη στον Ράμος, την οποία… πήρε πίσω ο διαιτητής στο 90’!  Γλιτώνοντας λοιπόν το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ρεάλ σοβαρεύτηκε στην παράταση και ο Ρονάλντο αποφάσισε να το πάρει πάνω του: Σκοράροντας δυο φορές (στο 98’ και το 104’) και υπογράφοντας με χατ-τρικ την κατάκτηση του τίτλου για δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου.